ביקור כבוד קדושת האדמו"ר רבי יוסף יצחק נ"ע שניאורסון בעירנו בולטימור

 

בחודש שבט תר"צ (1930), לפני קצת למעלה משמונים שנה ביקר כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע בעיר בולטימור שבארה"ב.

כותרות העיתונים פירסמו על הביקור המתכונן של משלחת נכבדי העיר שתלווה את הרבי בעת ביקור בבניין ה"כיפה" המרשים של עיריית בולטימור שם אמור היה להיערך טקס קבלת הפנים לרבי ולמשלחת המכובדת על ידי ראש העיר וחברי המועצה. בטקס, היה אמור ראש העיר להעניק לרבי את מפתח העיר בולטימור.

ראש העיר איחר לפגישה בשעה היעודה, וכשהגיע למבוכתו המפתח לא היה בהישג יד. כדי להיחלץ מהמבוכה ראש העיר העניק לרבי שי: תולדות העיר בחתימת ידו. בעיתונות למחרת פורסמה תמונה מרשימה של הרבי והרש"ג מקבלים את פני ראש העיר ולוחצים את ידו.  

במלאות 80 שנה לביקור הנדיר החליטו השלוחים בעיר ובראשם השליח הראשי למרילנד הרב שמואל קפלן לסגור מעגל ובאירוע מכובד ומרשים שנערך באולם ממכלתי מסרו ראש העיר ואחד מחברי העירייה שייצג את מועצת העיר את מפתח העיר לשלוחים.

ראש העיר דיבר על פועלם של השלוחים ועל האדמו"ר הקודם נ"ע, וחתם על כרוז אותו מסר לשלוחים לרגל שישים שנה לנשיאות הרבי, בו הוא קורא להוסיף ב-60 יום של מעשים טובים מי' שבט ועד י"א ניסן - יום ההולדת ה-109 של הרבי.

הרב קפלן הודה בחום בשם חב"ד והשלוחים לראש העיר וציין כי המפתח יועבר למקומו הראוי בספריית אגודת חסידי חב"ד בניו יורק. ראש העיר התעניין בספרים המצויים באוסף הספריה.